Vysokorychlostní tratě (VRT) měly být symbolem modernizace a udržitelné dopravy v České republice. Stále více se však ukazuje, jak neefektivní komunikace Správy železnic se samosprávami i veřejností celý proces přípravy výrazně zpomaluje. Zpoždění u přípravy VRT o 3-5 let řešila v říjnu 2024 i na svém zasedání Vláda ČR. Přitom si Správa železnic na zajištění komunikace se samosprávami a veřejností najala marketingovou agenturu Ewing s.r.o již v roce 2022.
Jak “efektivně” probíhá komunikace s obcemi?
Ukázkou budiž setkání 23. září 2024 v Roudnici nad Labem, kde ministr dopravy spolu se zástupci investorů diskutoval se 40 starosty. Padlo mnoho slibů, ale zápis nebyl dalších 6(!) týdnů k dispozici. Byl dodán až po opakovaných urgencích samospráv a nelze než konstatovat, že je jeho kvalita velmi sporná. Starostové jsou frustrovaní: podobné sliby slyšeli – opět bez zápisu – na jednání už v roce 2022. A teď znovu! Mají se obce připravit na stejné setkání se stejným výsledkem zase za další dva roky, tj. v roce 2026?
Ani občané na tom nejsou lépe
V rámci svého projektu „Dialog s veřejností“ Správa železnic slibuje otevřenou a transparentní komunikaci prostřednictvím veřejných setkání. Jejich cílem má být informování občanů o aktuálním stavu projektu, zohlednění místních potřeb a diskuze o možných změnách. Zásadní nástroj dialogu – kvalitní zápis ze setkání s veřejností – opět neexistuje a bez něj nelze říct, co zaznělo a co je třeba řešit.
Nutnost systémové změny
V říjnu 2024 se Vláda ČR zabývala zpožděním výstavby vysokorychlostních tratí způsobeným mmj. i neefektivním projednáváním. Ministr dopravy Martin Kupka k tomu uvedl: „Projektování tratí doprovází bezprecedentní rozsah komunikace s obcemi, kraji, spolky a občany. Vyžaduje to více času, než jsme čekali, ale je to investice, která zkrátí další fáze přípravy.“ Přetrvávající problémy bohužel ukazují, že dělat věci stejně a očekávat jiný výsledek je bláhové. Systémová změna přístupu ke komunikaci/dialogu je nevyhnutelná.
Co by pomohlo k efektivnímu projednání?
“Dlouhodobě upozorňujeme, že bez zapojení odborníků na participaci nelze očekávat efektivní projednání projektu VRT s územím. Špatné plánování komunikace/dialogu vede k nedůvěře a zvyšuje počet konfliktů. To přirozeně prodlužuje a v důsledku i prodražuje celý projekt,“ uvedl Martin Klečka, předseda spolku 35 měst a obcí KORIDOR D8.
Na tomto odkazu Zhodnocení Komunikace a Dialogu_VRT Podřipsko je volně k dispozici zhodnocení komunikace Správy železnic v rámci projektu “Dialog”, včetně doporučení dalších kroků. Pokud má být projednávání projektu VRT s veřejností a samosprávami úspěšné, je třeba přejít od pouhého PR ke skutečnému dialogu.
PŘÍLOHA 1_Standardní indikátory pro zhodnocení dialogu podle aktivit
Pro více informací kontaktujte Martina Klečku – předsedu spolku měst a obcí KORIDOR D8
email: [email protected], tel: 608 029 700